Haber

İran, İsrail’in Şifa Hastanesi’ne saldırısını savaş suçu olarak nitelendirdi

İran, İsrail’in Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne yönelik saldırılarının “savaş suçlarının somut bir örneği” olduğunu ve uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, X sosyal medya platformundaki hesabından yaptığı açıklamada İsrail’in Şifa Hastanesi’ne yönelik saldırılarına tepki gösterdi.

Kenani, İsrail’in Şifa Hastanesi’nin “Hamas’ın komuta merkezi” olduğu yönündeki iddiaları yalnızca çocuk ve kadınların öldürülmesine kılıf ve bahane olarak kullandığını vurguladı.

Kenani, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Siyonist askerlerin Şifa Hastanesi’ne bu sabah gerçekleştirdiği vahşi saldırı, savaş suçlarının somut bir örneğidir ve bu suçların uluslararası mahkemelerde yargılanması gerekir.”

İsrail güçleri bu sabah erken saatlerde tanklarla birlikte Gazze’nin kuzeyindeki Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi. Tel Aviv yönetimine bağlı askerler, Şifa Hastanesi’nin ameliyathane, böbrek, dahiliye, hasta kabul ve doğumhane binalarına baskın düzenledi, hastane çalışanları ve doktorları gözaltına aldı, bodrum katlarında ise patlama meydana geldi.

Daha önce Şifa Hastanesi’nin “Hamas’ın komuta merkezi” olduğunu iddia ederek hastaneyi bombalayan İsrail ordusu, hastanede yaptığı aramalar sonucunda “komuta merkezi”ne veya İsrailli esirlere dair herhangi bir iz bulamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu