Ekonomi

SPK 3 şirketin halka arzını onayladı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım AŞ, Ekos Teknoloji ve Elektrik AŞ ve 1000 Yatırımlar Holding AŞ’nin halka arzını onayladı.

SPK haftalık bültenine göre kurul, Agrotech’in 5,21 liradan, Ekos Teknoloji’nin 12,77 liradan ve 1000 Yatırımlar Holding’in 125 liradan halka arz başvurusunu onayladı.

Mia Teknoloji AŞ’nin 456 milyon liralık bedelsiz sermaye artırımı onaylandı.

SPK, 1,5 milyar lirayla Fasdat Gıda Dağıtım Sanayi ve Ticaret AŞ’yi, 500 milyon lirayla Ral Yatırım Holding AŞ’yi, 175 milyon lirayla Eko Faktoring AŞ’yi, 2,5 milyar lirayla Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ’yi satın aldı. Deniz Faktoring AŞ’nin 2 milyar 155 milyon lirası, Tera Yatırım Menkul Değerler’in 750 milyon lirası, Yapı Kredi Finansal Kiralama’nın 10 milyar lirası, Severli Faktoring’in 225 milyon lirası, Suvla Wines Tarım Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 40 milyon lirası oldu. Arçelik AŞ’nin 30 milyar liralık, Nurol Yatırım Bankası AŞ’nin ise 10 milyar liralık borçlanma aracı ihraç başvurusuna olanak sağladı.

Pasha Yatırım Bankası AŞ’nin 500 milyon liralık kira sertifikası ve VİDMK (varlığa veya ipoteğe dayalı menkul kıymet) ihracına yönelik başvurusu onaylandı.

Kurul, Rota Portföy Yönetimi AŞ Katılım Şemsiye Fonu ve “Arz Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ Sekizinci Gayrimenkul Yatırım Fonu”, “Re-Pie Portföy Yönetimi AŞ Ayaz Gayrimenkul Yatırım Fonu” ve “Re-Pie Portföy Yönetimi AŞ Seyhan Gayrimenkul Yatırım Fonu’nun kurulması talebini memnuniyetle karşıladı.

SPK, incelemeler sonucunda Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’ye 300 bin lira, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’ye ise 155 bin 567 lira idari para cezası verdi.

CEZA RAPORLARI VE ERİŞİM KARARLARI

Yapılan incelemeler sonucunda Sermaye Piyasası Kurulu, “join fx”, “compaq fx”, “royex market fx”, “kinginvests”, “powertradefinance” uzantılı internet sitelerinin içerik sağlayıcıları hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. ve “leveltrade” ve 3 isim.

Yurt dışında internet üzerinden kaldıraçlı işlem yapılan 35 internet sitesine Türkiye’de yerleşik kişilerin erişiminin engellenmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kanunu’nun 99’uncu maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca yasal işlem başlatılmasına karar verildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu