Teknoloji

Tesla’nın Türkiye’deki pil değişim ücreti belli oldu

Elektrikli otomobillerde akü değiştirme işlemi oldukça önemlidir. Müşteriler belli bir süre sonra eskiyen pilleri değiştirmek isteyebilirler.

Türk YouTube yayıncısı Engin Özören, Tesla Model Y’nin Türkiye’deki pil değiştirme fiyatını içeren rakamı paylaştı.

Model Y’nin Türkiye’deki pil değişim maliyeti 390 bin TL olarak belirlenirken, bu tutarın personel dahil edildiğinde 490 bin TL’ye kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Satış fiyatının yüzde 21’ine tekabül ediyor

Tesla’nın Türkiye’de satılan modelleri 2 milyon 252 bin TL’den başlıyor, bu da pil değiştirme fiyatının araç fiyatının yüzde 21’ine kadar çıkabileceği anlamına geliyor.

Tesla, 2023 yılının Nisan ayında Model Y aracıyla pazara giriş yapmış ve bu süreçte başarılı bir performans sergileyerek ülkenin en çok satan elektrikli markalarından biri haline gelmişti.

Öte yandan Tesla’nın Türkiye destek sayfasında, garanti süresi boyunca pil kapasitesinin en az yüzde 70 muhafaza edilerek 8 yıl veya 160 bin kilometre garanti verildiğine dair ifadeler de yer alıyor.

Öte yandan Tesla Model Y pillerini yurt dışında değiştirmenin maliyeti 5 bin dolardan başlayıp 10 bin dolara kadar çıkabiliyor. Bu da ülkemizde tahmin edilen fiyatın doğru olma ihtimalini artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu