Haber

Kuzey Kore’de yerel seçimler öncesi seyahat yasağı getirildi

Kuzey Kore’de vatandaşların 26 Kasım’da yapılacak yerel seçimler sonuçlanana kadar ikamet ettikleri ilden ayrılması yasaklanıyor.

Merkezi Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan Daily NK internet sitesinin Kuzey Kore’deki kaynaklara dayandırdığı haberinde, bu yasağın yerel seçimlere “istisnasız tam katılımı” sağlamak amacıyla getirildiği belirtildi.

Haberde, Bakanlar Kurulu kararıyla Kuzey Korelilerin yerel seçimler bitene kadar iller arası seyahatlerinin yasaklandığı ve Bakanlar Kurulu’nun “her gün onlarca siyasi propaganda ve eğitim faaliyeti düzenlemeye” davet edildiği belirtildi. Seçimler sonuna kadar istisnasız tüm vatandaşlara seçimlere katılmaları gerektiğini öğretmektir.”

İl içinde seyahat eden kişi sayısının ve ulaşım araçlarının kullanımının kısıtlandığı kaydedilen haberde, bu kararın “yerel seçimlerin başarısı için gerekli bir tedbir” olduğu belirtildi.

Haberlerde ayrıca Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, seçimler sonuçlanana kadar Kuzey Korelilerin iller arası seyahatlerde ihtiyaç duyduğu belgelerin verilmesini geçici olarak kısıtladığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu